loading
hurda klima chiller soğutucu hurdası

Klimayı Hurdaya Çıkarmak İçin ihtiyacınız olan şeyler nelerdir ?

Başlamadan önce, klimaları sökmeyi daha kolay ve verimli hale getirmek için elinizde doğru araç ve ekipmanın bulunması önemlidir. Özellikle hurda için ayırdığınız birkaç üniteniz varsa geçerlidir. Her zaman düşünülmesi gereken bir şey, ihtiyacınız olan emniyet ekipmanı ve uygun aletlerdir. Buna ek olarak, bir klimayı hurdaya sökmeniz için aletlerin ve eşyaların tam olması gerekmektedir. Bu ekipmanların listesi sıra ile söyledir.

 • Pense
 • İngiliz anahtarı
 • Göz koruması
 • Eldiven
 • Kablo kesici
 • Matkap
 • Yıldız ve düz başlı tornavida
 • Yan keski

 

klima hurdası sökümü 2

Adım Adım: Klimayı söküyoruz

 

 1.  Öncelikle akışkan sıvı gazı tahliye ediyoruz –  ( Profesyonel teknik servis yapması gerekli )Bakır boruların klimanın dış ünitesi ile birleştiği noktalarda bulunan vanalar alyan takımı ile kapatılır. Soğutucu gazın sistemin içinde hapsedilmesi sağlanır. Daha sonra vidalar gevşetilerek bağlatı yerlerinden ayrılır. Soğutucu gazların hem basınç hemde kimyasal etkilerinden dolayı patlama riski vardır.
 2. Bakır Telleri Kesiyoruz –  Tel kesicilerimizle  elektrik gerilim kablosunun ucunu ünitenin baglantı noktalarından kesiyoruz.
 3. Bakır Boruları Kesme – Burada yardımımıza boru kesme makası yetişiyor. Dış üniteyi iç üniteye bağlayan hatları diplerinlerinden kesiyoruz.
 4. iç üniteyi Çıkarın – Dış kılıfı ayırdıktan sonra duvara monte edilmiş tutucuyu tornavida yardımı ile yerinden sökün.
 5. Dış üniteyi Çıkarın – kondansör ve kompresörün bulunduğu üniteyi bulunduğu yerden sökün.

! bu işlemler sırasında oluşacak gaz kaçağı çevreye ciddi zararlar verebilir.
! sökme işlemine başlamadan bütün elektrik güç kaynaklarının , gerilim besleme hatlarınının bağlantısının olmadığından emin olun.
! iç ve dış ünitelerin yüksek ve dış ortamlarda konumlanmasından dolayı sökme işlemi sırasında düşme ve yaralanma tehlikesi mevcuttur.
! Klima sökme işlemini mümkün olduğunca profesyonel teknik kişilerin olmasını tercih edin.

Bu bilgiler doğrultusunda klima sökme alanında tecrübesi olmayan, teknik ve uzmanlığı bulunmayan kişilerce klimaların sökülmesi sırasında oluşabilecek sorunlardan firmamız sorumlu değildir. 

No comment

Bir cevap yazın